Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 15 października 2012

Indywidualna dieta | Dlaczego makaron tuczy?

Jedni mogą jeść makaron do woli, inni z niego rezygnują aby utrzymać wymarzoną sylwetkę. Odpowiedzialnym za tak różnorodne działanie węglowodanów na ludzki organizm jest gen znajdujący się w wątrobie.

Nasze pożywienie jest bogate w węglowodany. Występują one w postaci cukrów i zawarte są w praktycznie wszystkich produktach spożywczych, od napojów począwszy a na przyprawach skończywszy. Węglowodany znajdziemy nawet w niskotłuszczowym jogurcie.

Naukowcy z Uniwersytetu w Wisconsin-Madison, USA udowodnili, że węglowodany działają bezpośrednio na gen odpowiedzialny za magazynowanie tłuszczu, prowadzący w dalszym rozumowaniu do nadwagi. Badania dowiodły, że gen SCD-1 jest odpowiedzialny za tycie na skutek spożywanych węglowodanów. W przypadku, kiedy działanie tego genu zostawało hamowane, waga ciała nie ulegała zwiększeniu.

http://www.facebook.com/pages/Idealny-biust/284994831618573?sk=app_23798139265

Ludzie przybierają na wadze z dwóch powodów. Pierwszym jest spożywanie większej ilości tłuszczy, niż mogą oni spalić, co prowadzi do jego odkładania się w tkance tłuszczowej. Drugim powodem może być nadmierne spożywanie węglowodanów. Organizm ludzki przekształca je w glikogen, który jest następnie magazynowany w wątrobie i komórkach mięśniowych. Jeżeli miejsca do magazynowania są zapełnione, węglowodany przekształcane są w tłuszcz, który z kolei trafia do tkanki tłuszczowej. Efektywność wykorzystywania i przekształcania węglowodanów zależy od opisywanego genu SCD-1, znajdującego się w wątrobie.

Naukowcy prowadzący badania wyszli z założenia, że u ludzi z nadwagą gen SCD-1 jest bardziej aktywny zarówno w wątrobie jak i tkance tłuszczowej, dlatego posiadają większe predyspozycje do przekształcania węglowodanów w tłuszcz oraz do przybierania na wadze.

Źródło:
http://www.apetyt-na-zdrowie.pl/nadwaga/nadwaga-makaron.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz