Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 9 października 2012

Dieta 1000 kalorii jadłospis | Dieta dla zapracowanych i zestresowanych

Większość z nas kojarzy słowo stres z bardzo negatywnymi przeżyciami typu utrata pracy, zdrada, rozwód, reorganizacja firmy, śmierć współmałżonka, zagubienie dowodu osobistego czy kluczy . Tymczasem silnymi stresorami są wszystkie ważne dla nas wydarzenia. Nawet ślub czy urlop. Stresory towarzyszą naszemu codziennemu życiu czy tego chcemy czy nie. Gdy zaczniemy się zastanawiać denerwuje nas korek, przepełniona winda, hałas pędzących samochodów, płacz dziecka dobiegający zza ściany, zupełnie ciemna lub zbyt jasno oświetlona przestrzeń, zwiększone tempo życia czy mnogość bodźców docierających z otoczenia – wszystko to sprawia, że stajemy się podenerwowani

Niestety nie zawsze towarzyszy nam eustres pozytywnie motywujący do działania. Zazwyczaj częściej pojawia się ten silny i długotrwały, który destrukcyjnie wpływa na wszystkie sfery funkcjonowania organizmu człowieka. Poprzez zmiany biochemiczne wywołane długotrwałym wydzielaniem hormonów stresu powoli popadamy w chorobę. Drżą nam ręce, mamy trudności z koncentracją, obniża się nastrój i poczucie własnej wartości, pojawia się bezsenność, a wreszcie i depresja oraz obniża się odporność układu immunologicznego.

tabletki na odchudzanie

Bardzo podobnie objawia się pracoholizm, czyli utrata kontroli nad ilością czasu poświęcanego pracy. Z czasem, gdy pracowitość przeradza się w nałóg dochodzi do zaburzeń pomiędzy istotnymi sferami życia. Organizm zapracowanego i zestresowanego człowieka stopniowo ulega wyniszczeniu. Dodatkowym czynnikiem nasilającym zachodzące zmiany jest niewłaściwy sposób odżywiania. Brak czasu, brak apetytu, a w naszym kraju także często brak miejsc, w których można zdrowo się posilić sprawiają, że powstaje zamknięte koło, z którego niesłychanie trudno wyjść na prostą.

Brak enzymów i błonnika

Nasi dalecy przodkowie jadali wszystko na surowo. W ten sposób na co dzień spożywali mnóstwo enzymów tak zwanych iskierek życia. Fermenty są bowiem biokatalizatorami procesów przemiany materii. Gdy zaczyna ich brakować organizm zamiast czerpać z pożywienia substancje odżywcze jest poddtruwany. Niejedzenie odpowiedniej ilości surowych warzyw czy nasion sprawia, że jedzenie zalega i gnije w jelitach. Jest to wynik braku błonnika – substancji, która nazywana jest tez włóknem pokarmowym. Błonnik nie tylko przyspiesza perystaltykę jelit, ale także stymuluje rozwój korzystnych bakterii jelitowych, zmniejsza wchłanianie cholesterolu i trójglicerydów, spowalnia proces rozkładu węglowodanów, wiąże jony sodu i wspomaga usuwanie z organizmu toksyn oraz metali ciężkich.

Brak magnezu

Magnez wspomaga ponad 300 ważnych procesów biochemicznych zachodzących w organizmie człowieka. Uważany jest za mineralny składnik przeciwstresowy. Jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania nadnerczy, organu produkującego hormony stresu . Współdziałając z kwasem pantotenowym, witaminami C i B6 oraz cynkiem łagodzi reakcje na stresory, w tym leki, napięcia, nadciśnienie, drgania mięśniowe. W połączeniu z wapniem pełni rolę naturalnego leku uspokajającego, gdyż zapewnia właściwe przewodzenie impulsów nerwowych i redukuje nadwrażliwość nerwów. Objawami niedoboru tego pierwiastka są: zwiększona podatność na stres, nadpobudliwość nerwowa, zaburzenia koncentracji, trudności z zasypianiem oraz drżenie mięśni.

Magnezu, podobnie jak innych minerałów, najlepiej poszukać w diecie i naturalnych produktach. Przyczynami jego niedoboru mogą być: spożywanie tak zwanego ‘śmieciowego’ wysokoprzetworonego jedzenia, diety odchudzające, zbyt wysokie spożycie kawy i herbaty, zbyt intensywny wysiłek umysłowy i fizyczny oraz nadużywanie środków przeczyszczających i moczopędnych. Dieta bogata w magnez szczególnie ważna jest nie tylko w przypadku osób zestresowanych, ale także kobiet zażywających środki antykoncepcyjne oraz estrogeny. Najbogatszymi naturalnymi źródłami magnezu są: orzechy, zielone warzywa, kasza gryczana, soja, awokado, suszone figi, daktyle, krewetki, produkty z pełnego ziarna oraz brązowy ryż. Pamiętajmy, że magnez jest pierwiastkiem dość słabo przyswajalnym i z pożywienia wchłania się zaledwie w 15 – 40 %.

Dzienne zapotrzebowanie na magnez wynosi : dla dzieci do 6. miesiąca życia – 50 mg, do 1. roku życia – 70 mg, pomiędzy 2. a 10. rokiem życia – 150 – 250 mg. Dieta osób dorosłych winna dostarczać 250 do 350 mg magnezu na dobę. Osoby pracujące w trudnych warunkach i wykonujące ciężki wysiłek fizyczny winny spożywać 15 – 20 mg/kg wagi. Kobietom w ciąży zaleca się 350 – 600 mg dziennie. Podobnie kobietom w okresie laktacji.

Zdrowy styl życia

Zdrowe odżywianie to jeden z podstawowych filarów zdrowego stylu życia. Przede wszystkim należy jeść regularnie 4-5 posiłków dziennie. Najlepiej by codzienny jadłospis zawierał różnorodną żywność pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Warto pamiętać o ekologicznym pochodzeniu produktów. Jeżeli decydujemy się bowiem na spożywanie pożywienia surowego niegotowanego nie może ono być zanieczyszczone na przykład pestycydami. Czerwone mięso i jego przetwory lepiej zastąpić rybami morskimi i roślinami strączkowymi, a tłuszcze zwierzęce roślinnymi. Zdrowiu służą także produkty pełnoziarniste. Warzywa i owoce są na wagę złota, zaś potęgująca nadciśnienie sól takim samym wrogiem jak cukier. Lepiej zastąpić ją ziołami.

By nie dać się stresowi warto każdego dnia zarezerwować sobie czas na relaks. Lekka gimnastyka i robienie tego co sprawia nam przyjemność pozwala pozbyć się napięcia, odświeża i dodaje energii. Jeżeli koniecznie musimy sięgnąć po środki uspokajające niech będą to preparaty ziołowe, przykładowo na bazie chmielu zwyczajnego czy kozłka lekarskiego. One w najbardziej łagodny dla organizmu sposób pozwalają na wyciszenie i rozładowanie napięć nerwowych. Ponadto w przeciwieństwie do syntetycznych środków farmaceutycznych nie dają skutków ubocznych, nie otumaniają i nie powodują uzależnienia. Spokojnie przespana głębokim snem noc też wiele na dobre zmienia.

Maya Kowalczyk
Źródło:
http://www.kobieta.byc.pl/index.php?page=570&id=5228&apage=1&page=570&top=550&parent=600

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz